poniedziałek, 27 czerwca 2011

Lekcja 1 - Instalacja, praca z programem XCode, itd.

Witam wszystkich serdecznie. 

Co potrzebujemy, żeby przystąpić do programowania w języku Objective C. 

1. Komputer spod znaku "jabłuszka", dla planujacych zakup najtniej wyjdzie mini mac z niedrogim monitorem. Dla bardziej zamożnych macbook pro, imac itd. 

2. Jeżeli nasz komputer posiada system Lion, bądź wyższy instalacja odbędzie się bezproblemowo przez aplikacje App Store - (aplikacja dostępna razem z systemem). 

Kiedy aplikacja zostanie zainstalowana możemy przystąpić do napisania pierwszego "Hello Word". 

Otwieramy program Xcode i postępujemy zgodnie z instrukcją przedstawioną poniżej. 


wybieramy Create a new Xcode project

wybieramy Single View Application

odznaczamy wszystkie checkbox'y, wybieramy aplikacje na Iphone'a

udało się  !!! :)


Struktura katalogow, plikami i tym wszystkim co o ustawieniach projektu powinno się wiedzieć zajmiemy sie w kolejnych lekcjach. Teraz postaramy sie uruchomic projekt i wyświetlić na ekranie napis "Hello world". 


Z lewej strony wybieramy plik ViewController.xib, na środku ekranu pokaże się nam ekran danego kontrolera ( widoku ). Tak ten sam będzie wyświetlony na iphonie!
 Z prawej strony znajduje się menu dodatkowe, związane z ustawieniami. Można łatwo je zwinąć lub rozwinać - przyciski na górze. Na dole wybieramy ikone pokazaną strzałką. Następnie szukamy komponentu "Label" na dolnej liście. 
Przenosimy komponent (Label) na okno widoku z kontrolerem. Klikając dwukrotnie na komponent możemy bez problemu nadać mu inną nazwę niż standardowa "Label".  Nazwijmy go "Hello World".


Teraz pozostaje jedynie uruchomić aplikację. W tym celu klikamy w lewym górnym rogu przycisk "Run". Automatycznie powinien zostać uruchomiony symulator z aplikacją.

To wszystko jak na pierwszy raz. Zapraszam do lektury kolejnych lekcji. 0 komentarze:

Prześlij komentarz